Bisiklet Dergisi

SARI MAYONUN BÜYÜSÜ

Fransa Turu başladı. Tur’un en önemli simgesi sarı mayo üzerine…                                                                      
Bisiklet forması başka sporlarda olduğu gibi “hastası olunan, uğruna ölünen” bir forma değil. Vücudu sıkıca sarması, kimilerini rahatsız ediyor. Özellikle taytın sevmeyeni çok. Bazıları delikanlı adam tayt giymez diyerek kesinlikle karşı çıkıyor. Kimileri giyene karışmıyor, ama bisiklet sürmeyi sevse bile dünyada giymem diyerek uzak duruyor. Bir de giyenler, ama utandığı için üstüne şort giymeden rahat edemeyenler var.
Bisiklet formasında her şeyden önce işlevsellik ön planda. Rüzgar direncini minimuma indirmek için özellikle dar olması isteniyor. Hele zamana karşı yarışlarda, normal mayolardan da farklı olarak skinsuit denen genellikle tek parçalı mayolar kullanılıyor. Amaç hep aynı, en aerodinamik yapıya ulaşabilmek.
Futbol, basketbol gibi popüler sporlarına malzeme sağlayan bilindik spor markalarının bu alanda esamesi pek okunmuyor. Tabi ki Adidas ve Nike giyen de var, ama bisiklette konfeksiyon dendiğinde akla daha çok bu spora odaklanmış başka spor markaları geliyor. Gerçi bisiklet dünyasının belki de en bilinen objesi sarı mayo da geçen seneye kadar Nike imzası taşıyordu. Bu yıldan itibaren Fransızların milli spor markası “Le coq Sportif”e, yani “Sportif Horoz”a geri döndüler. Tam 25 yıl aradan sonra.
Her ne kadar bisiklet forması özellikle bizde pek sevilmese de sarı mayoyu bilmeyen yok. Öyle ki, aslında sadece Fransa Turu’nun genel klasman liderine verilen bu formayı çoğu kişi bisiklet dünyasının ortak bir değeri sayıyor. Hangi yarış olursa olsun birincinin sarı mayo ile ödüllendirildiğini sananlar var. Sarı mayoya bir nevi kupa ya da altın madalya muamelesi yapılıyor. Böyle düşünenler aslında pek haksız değiller. Eğer bisiklet dünyasında herhangi bir başarıya altın madalya benzetmesi yapacaksak herhalde bu payeye hiçbir şey sarı mayo kadar yaraşmaz.
Elbette asıl önemli olan, sarı mayoyu son giyen olabilmek, Paris’e sarı mayo ile girebilmek, yani yarışı kazanmaktır. Ama Fransa Turu’nda sarı mayoyu bir gün olsun giyebilmenin bile prestiji başkadır. İşte bu yüzden mayoyu giymeye hak kazananın, şampiyonluk şansı olmadığını bilse bile bir gün daha giyebilmek için varını yoğunu ortaya koyması boşuna değil. Özellikle zaman farkları henüz çok açılmamışken koşulan ilk etaplarda, kaçış grubunun ana motivasyonu budur. Çünkü kaçan grup pelotonun zafiyetinden yararlanır da etabı yakalanmadan bitirirse, büyük ihtimalle içlerinden biri gün sonunda sarı mayoyu giyecektir. Bu konunun uzmanı herhalde Thomas Voeckler olsa gerek. Sarı mayoyu 2004 ve 2011 yıllarında giymeyi başaran Fransız bisikletçi, her iki seferde de tam on gün boyunca liderliği kimselere bırakmamıştı.
Sarı Mayonun Tarihi
1919 Fransa Turu’nun on birinci etabından beri genel klasman lideri sarı mayo ile ödüllendiriliyor.  Tur organizatörü Henri Desgrange’nin önerisiyle kullanılmaya başlanan ve rengini L’Auto (şimdiki L’Eqipue) isimli spor gazetesinden alan sarı mayoyu giyen ilk isim Eugene Christophe olmuş. Ama diğer bisikletçiler tarafından kanarya diye dalga geçilmesine neden olan sarı mayo, maalesef uğur getirmemiş Christophe’a. Yarışın Pireneler’de ve Alpler’de geçen en zorlu etaplarını lider olarak geçen Fransız bisikletçi, son iki etapta yaşadığı mekanik problemler nedeniyle önce ikinciliğe, daha sonra ise üçüncülüğe kadar düşmüş. Bisikletindeki arızaları kendi başına onarmak zorunda kalan Christophe, son iki etapta başına gelen talihsizliklerden ötürü tam iki buçuk saat yitirmiş.
christophe_eugene1

Eugene Christophe

Bisiklet ile hemen her istatistikte liste başı olan Eddy Merckx bu konuda da zirvede yer alıyor. Belçikalı efsane kariyeri boyunca tam 96 gün boyunca sarı mayoyu giymiş. Kaba bir hesapla neredeyse beş tane Fransa Turu ediyor.  Fransa Turu’nu en çok kazanan Lance Armstrong ise Merckx’in ardından ikinci. Onun da 83 kez sarı mayo giymişliği var.

Halen yarışmakta olan bisikletçiler arasında sarı mayoyu en çok giymiş olan isim Fabian Cancellara. Bildiğiniz gibi İsviçre çakısı bu sene de prolog’u kazanarak sarı mayoyu sırtına geçirdi ve henüz çıkarmadı. Tam 27 etaba sarı mayo ile başlayan Cancellara, Tur’u kazanmamış isimler arasında sarı mayoyu en fazla giyen bisikletçi. Son yılların en önemli zamana karşıcısı için sarı mayoyu kazanmak çok da zor bir iş değil aslında. Başarısının sırrı açık: Prologları kazanmak ve ilk tırmanış etabı gelene dek ön tarafta kalmak. Fransa Turu’na katıldığı ilk yıl olan 2004′ten sonra 2007, 2009, 2010 ve 2012’de de bu formülü başarıyla uygulayarak sarı mayoyu ilk giyen isim oldu.  2006’da Fransa Turuna katılmayan Cancellara’nın kazanamadığı tek prolog 2005 yılındaydı. 2008 ve 2011 Fransa Turları ise zamana karşı etabıyla değil yol yarışı etabıyla başladığı için serinin bozulmasına neden oldu.


Alıştığımız Bir Görüntü: Sarı Mayo Cancellara’da

Son on yıla baktığımızda sarı mayoyu her yıl ortalama beş farklı bisikletçinin giydiğini görüyoruz. Son yıllardaki “en yüksek katılımlı tur” ise 2006′da gerçekleşti. O yıl sarı mayoyu yedi farklı bisikletçi taşımıştı. 1958 ve 1987 Fransa Turları’nda ise sarı mayo rekor sayıdaki sekizer farklı bisikletçi tarafından giyilmişti.
Bir de sarı mayoyu kimseye vermeyenler var. 1924’te Ottavio Bottecchia, 1928′de Nicolas Frantz ve nihayet 1935′de Romain Maes, yarışı başından sonuna dek önde götürerek kazanmayı başarmışlar. Günümüzde başarılması pek mümkün olmayan muazzam bir olay bu. Etap sonlarında bonus süresi uygulamasının olmadığı bu seneki gibi Turlarda belki ufak bir ihtimal var. Ama bunu yapmak, zor olduğu gibi işlevsel de değil. Çünkü sarı mayoyu taşımak, hedefteki adam olmak demek. Ayrıca takım da gün boyunca pelotonu kontrol altında tutmak zorunda kalıyor ve yıpranıyor. Üç hafta boyunca bunu yapmanın neredeyse imkansız olduğunu söyleyebiliriz. Sabırlı olmak ve en uygun anda atak yaparak sarı mayoyu doğru zamanda ele geçirmek gerekiyor. Bakalım bu sene kim hamlesini doğru zamanda yapacak?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 06/07/2012 by .

Arşiv

İletişim

twitter.com/a_kindregards
%d blogcu bunu beğendi: