Bisiklet Dergisi

VUELTA’NIN TEPE NOKTASI

2012 Vuelta parkuru açıklandığından beri bisikletseverler merakla o etabı bekliyor. 3 Eylül’de geçilecek olan Valgrande-Pajares Tırmanışı bu seneki Vuelta’nın kraliçe etabı… O gün sırasıyla bir üçüncü kategori, iki birinci kategori tırmanış geçilecek ve etap İspanya’nın zorlu tırmanışlarından Valgrande-Pajares’in zirvesi Cuitu Negru’da sona erecek. İkinci dinlenme gününden önceki bu son etap, üç günlük zorlu bir tırmanış serisinin son halkası. Vuelta’nın son tırmanış etabı değil, ama genel klasman için son sözü söyleyebilir.
185 kilometrelik etap Gijon kentinde başlıyor. Günün ilk tırmanışı 40. kilometredeki Cabrunana olacak. Her ikisi de birinci kategori tırmanış olan San Lorenzo ve Cobertoria Zirvelerine 100. ve 140. kilometrelerde çıkacak olan bisikletçiler, günün son tırmanışına etabın bitimine 25 kilometre kala başlayacaklar. Bu seneki Veulta için zemini özellikle yenilenen Cuitu Negru’da ise bisikletçilerin son bir gayret göstermesi gerekiyor. Etabın sonlarına doğru eğimin %20′yi bulduğu bölümler var.

16. Etabın Profili
Valgrande-Pajares geçidi, İspanya’nın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Cantabria Dağlarının bir parçası ve önemli bir kayak merkezi olarak biliniyor. İspanya’nın Asturias ve Cantabria Özerk Bölgelerinin arasında yer alan tepenin devamındaki Cuitu Negru’ya Vuelta tarihinde ilk kez çıkılacak.
Aslında İspanya’nın kuzeydoğusu denince akla ilk olarak Angliru Tırmanışı gelir (Efsanevi tırmanış, en son geçen sene de takvimde yer almış ve o etabı Juan Jose Cobe kazanarak şampiyonluk için en önemli adımı atmıştı). Ama genellikle Angliru’nun gölgesinde kalmış olsa da Valgrande-Pajares’i yabana atmamak gerek.
cuitunegru
Cuitu Negru’nun Eski ve Yeni Hali
1988′den Beri Takvimde
Valgrande-Pajares Tırmanışı Vuelta’da ilk kez 1988 yılında kullanıldı. Tırmanışın etap sonunda değil, ortasında yer aldığı bu etabı kazanan Alvaro Pino, yarış sonunda tırmanış klasmanının birincisi olmayı başarmıştı. Şampiyonluk ise sondan bir önceki zamana karşı etabını kazanan Sean Kelly’ye gitmişti.
Vuelta’nın Pajares’e ikinci ziyareti hemen ertesi sene, 1989 yılında oldu. Bu kez tırmanış, etabın sonundaydı. Yarış lideri Pedro Delgado etap ikincisi olarak liderliğini sağlamlaştırırken, profesyonel kariyerinin ilk yılını geçiren Rus bisikletçi Ivan İvanov ise birinci oldu.
Veulta’nın Pajares ile üçüncü buluşması 1997 yılında gerçekleşti. Etabı bir başka Rus bisikletçi Pavel Tonkov kazanıyor, etap sonunda genel klasman liderliğini elinde bulunduran Alex Zülle, o sene şampiyonluğu elde ediyordu. Etap ikincisi Jose Maria Jimenez ize yarış sonunda tırmanış klasmanını kazanan isim oluyordu.
jimenez-sastre-jose-maria
Jose Maria Jimenez , Vuelta’da tam 4 kez “Dağların Kralı” olmuştu.
Veulta ile Valgrande-Pajares tırmanışının 2005 yılındaki son buluşmasında, Roberta Heras etabı kazanarak bu galibiyeti sayesinde Denis Menchov’dan devraldığı liderliği yarış sonuna kadar korumayı başaracak, ama doping cezası yüzünden iki ay sonra şampiyonluğu yine Menchov’a devretmek zorunda kalacaktı.
Özet geçelim: Bu etaptan lider olarak çıkan, genellikle yarışı kazanmayı da başarıyor. Tırmanış klasmanı için popüler bir atak yeri olan tırmanış, bir kez daha Vuelta’nın kaderini belirleyecek gibi görünüyor.
Amatörler de Yarıştı
Bu seneki Vuelta’nın bu en zor etabında yarışmak sadece profesyonellere mahsus diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Pek sık rastlamadığımız bir uygulama ile, bu sene Valgrande-Pajares’te bir amatörler yarışı düzenlendi. Yaklaşık bir hafta önce, 25 ağustosta gerçekleşen bu yarışta, amatörler sporcular bu seneki Vuelta’nın on altıncı etabını, son üç kilometrelik bölüm dışında olduğu gibi katettiler. Sonuçlar çok hoş: Yarışı tamamlamayı başaran yüz küsur kişi içinde 7 saatte bitiren de var, 12 saate kadar sündüren de. Kolay değil, dev tırmanışlar içeren 185 kilometrelik bir “grand tour” etabı bu. Bostancı-Pendik sahil yolunda 120 kilometreyi tamamlayabildiğinde bayram eden benim gibi gayretli(!) amatörlere ilham kaynağı olacak cinsten, sahiden.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 31/08/2012 by .

Arşiv

İletişim

twitter.com/a_kindregards
%d blogcu bunu beğendi: