Bisiklet Dergisi

GÖKKUŞAĞINA ULAŞABİLMEK İÇİN

Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası Hollanda’da başladı. Toplam 12 dalda madalyalar dağıtılacak. Ama madalyadan da önemlisi,  gökkuşağı renklerine sahip o meşhur dünya şampiyonluğu mayosunu giyebilmek…                                           
Bir hafta sürecek olan Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası Festivali başladı. Tarihin en uzun şampiyonasında beş tanesi kadınlar, yedi tanesi erkeklerde olmak üzere toplam on iki adet gökkuşağı renkli mayo sahiplerini bulacak. Bu sene ilk kez takvime dâhil edilen takım zamana karşı yarışlarıyla başlayan şampiyona, daha sonra bireysel zamana karşı yarışları ile devam edecek ve nihayet yol yarışları ile sona erecek.
limburg2012-poster
2012 Dünya Yol Bisikleti Şampiyonasının Posteri
Dünya Şampiyonaları yıllardır, bisiklet sezonunun sonlarına doğru, Vuelta’nın hemen ardından koşuluyor. Tüm kategorilerde ana amaç aynı: Dünya Şampiyonluğunu kazanmak… Kazanan, bir sonraki sezon boyunca dünya şampiyonu unvanını ve gökkuşağı renklerine sahip meşhur mayoyu giyme hakkını kazanıyor. Şampiyona her sene farklı bir ülkede yapılıyor. Bu sene 79. kez izleyici karşısına çıkacak olan şampiyona, sadece sekiz defa Avrupa dışında düzenlenmiş. Hollanda yedinci, Valkenburg kenti ise dördüncü kez ev sahipliği yapacak bu sene. Hollanda’nın ünlü tek günlük yarışı Amstel Gold Race’den tanıdığımız Cauberg tırmanışı, tüm yarışların kaderini belirleyecek. Bu kısa ama etkili tırmanışta gelecek ataklara hazır olun!
Sezonun Son Büyük Yarışı
Dünya şampiyonaları biraz piyango gibidir. Yarışlar her sene farklı bir ülkede yapıldığından ve dolayısıyla parkur da her sene değiştiğinden kime uyacağı belli olmaz. Kimi seneler saf tırmanışçılara göredir, kimi zaman klasikçilere uyar, bazen de saf sprinterler denerler şanslarını. Ama dünya şampiyonaları genellikle, ufak tırmanışlardan ve uzun parkurlardan yılmayan (ve her ihtimale karşı son sprinti kuvvetli) bisikletçilerin oyun alanıdır. Son yıllarda bu tipin en başarılı örnekleri arasında Paolo Bettini, Oscar Freire ve Tom Bonen ilk akla gelen isimlerden.


Oscar Freire Dünya Şampiyonluğu Mayosuyla
Bazen iyi geçen bir sezona yaraşır bir son nokta, bazen için de kötü bir sezonun telafisi anlamına gelir Dünya Şampiyonası. Bisiklet dünyasının özgül ağırlığı en yüksek yarışı olduğunu unutmamak gerek: Tek günlük bir yarışı kazanıp, adınızın yanına Dünya  Şampiyonu unvanını ekleyebilir, gökkuşağı renkli mayoyu tam bir sezon boyunca ele geçirebilirsiniz. Öte yandan, gökkuşağı renkli mayonun lanetli olduğunu düşünenler de var. Özellikle son yıllarda göze çarpan bir durum: Dünya şampiyonluğunu kazanan bisikletçi, bir sonraki sene tökezliyor. Hızlıca birkaç sene boyunca geriye gittiğimizde, Mark Cavendish, Cadel Evans, Alessandro Ballan, Paolo Bettini başta olmak üzere çoğu şampiyonun bu sendromdan nasibini aldığını görüyoruz.  Bu durumun mantıklı bir açıklaması var elbette. En önemli sebebin, dünya şampiyonluğunun getirdiği baskı olduğu düşünülüyor. Artan  popülaritenin etkisiyle gelen halkla ilişkiler aktiviteleri de dikkat dağıtıcı olabiliyor. İşin içine sponsorlar, reklam filmleri, mülakatlar falan filan girince konsantrasyon diye bir şey kalmıyor tabi ki. Artık hiç bir spor saf değil diyenler boşa konuşmuyor.
Dünya Şampiyonalarında profesyonel takımlar değil, ülkelerin milli bisiklet takımları yarışırlar. Daha önce Olimpiyatlar vesilesiyle bahsetmiştik, bu tip yarışlarda sezon içinde görmeye alıştığımız takım içi ilişkilere yer yoktur. Sezon boyunca profesyonel takımının asıl sprinterine yardım etmekle görevli bir yardımcı sprinter, dünya şampiyonasında takım arkadaşının karşısına ciddi bir rakip olarak dikilebilir mesela. Ya da tüm sezonu en zor tırmanışlarda takım liderini taşıyarak geçiren bir domestik, kendi adına atak yapabilir artık. Elbette milli takımların da takım içi çekişmelerden nasibini aldığı olur. Ama her bisiklet yarışında olduğu gibi, iyi organize olmuş bir takımın önemi büyüktür. Geçen sene Britanya takımı örneğinde gördüğümüz gibi… Yarışın temposunu tüm gün boyunca kontrol altında tutan takım, Cavendish’i sprint finişine sağ salim ulaştırmayı başarmış, ona da “standart prosedürü” uygulamak kalmıştı. Bu seneki parkur Cavendish’e uymuyor, benzer bir organizasyonu için Wiggins için uygulamaya çalışırlar mı? Wiggo’nun zamana karşı olmayan yarışları kazandığını nadiren görüyoruz, ama neden olmasın?
İtalya + Belçika A.Ş.
UCI tarafından düzenlenen ilk resmi Dünya Şampiyonası 1927 yılında yapıldı. Almanya’da yapılan yarışı efsane bisikletçi Alfredo Binda kazanırken, podyum sadece İtalyan bisikletçilerden oluşuyordu. O dönemde her sene biri amatör, biri profesyonel olmak üzere iki yarış düzenleniyordu. Her organizasyonda olduğu gibi, Dünya Şampiyonası’nın kadınlar versiyonu gecikmeli olarak, ancak 1958 yılında yapılmaya başlandı. 1995 yılına kadar, erkeklerde amatör ve profesyonel olmak üzere iki farklı yarış düzenlendiyse de, 1996 yılından itibaren amatörler yarışı 23 yaş altı kategorisi ile yer değiştirdi. Hem kadınlar hem de erkekler için zaman karşı disiplininin programa eklenmesi ise 1994 yılında gerçekleşti.
alfredo_binda
Kariyerinde 3 Dünya Şampiyonluğu bulunan Alfredo Binda, İtalya Turu’ndaki büyük üstünlüğü ile de tanınıyordu
İtalya 11 kez Dünya Şampiyonalarına ev sahipliği yaparak bu alanda rekoru elinde bulunduruyor. Belçika ve İsviçre ise dokuzar ev sahipliği ile takipteler. Belçika ve İtalya, başarı sıralamasında da en üstte yer alan ülkelerden… Büyük erkekler kategorisinde yapılan 79 adet yol yarışının tam 44 tanesi bu ikisi tarafından kazanılmış. Büyük kadınlar kategorisinde ise nispeten daha dengeli bir dağılım var. Fransa 9 şampiyonluk ile ilk sırada, hemen arkasından Hollanda, Belçika ve İtalya geliyor. Zamana karşı disiplininde ise Almanya ve İsviçre özellikle öne çıkıyor.
Eurosport’un tanıtım kliplerindeki slogan gibi, sezonu klas bir biçimde bitirmek için güzel bir fırsat Dünya Şampiyonası. Bize de tadını çıkarmak düşüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 20/09/2012 by .

Arşiv

İletişim

twitter.com/a_kindregards
%d blogcu bunu beğendi: