Bisiklet Dergisi

DÜNYA ŞAMPİYONALARININ UNUTULMAZ YARIŞLARI

İlki 1927′de düzenlenen Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası’ndan unutulmaz yarışlar… Tarihi farklar, takım içi çekişmeler, doğuşuna tanıklık edilen efsaneler…                                                           

1928 Budapeşte, Macaristan

Alfredo Binda’nın 1927′deki şampiyonluğundan sonra, Belçikalı Georges Ronsse 1928 ve 1929′da üst üste iki zafer elde etmişti. 1928 yılındaki yarışta takımından muazzam bir destek alan Ronsse, yarış boyunca birbirleriyle münakaşa eden İtalyan takımının da zaafından faydalanarak 19:43′lük rekor bir zaman farkı ile galibiyete ulaştı. İtalyan takımının iki önemli ismi Binda ve Costante Girardengo’nun yarıda bıraktığı yarıştan sonra İtalyan Bisiklet Federasyonu son derece kızgındı. İtalyan bisikletinin prestijini zedeledikleri gerekçesiyle her iki bisikletçiye de ceza verildi.

1933 Montlhery, Fransa

1933 Fransa Turu şampiyonu Georges Speicher, tartışmalı bir karar sonucu Fransa’nın Dünya Şampiyonası kadrosuna dahil edilmemişti. Bunun üzerine antrenman yapmayı bırakarak  dinlenmeye başlayan Speicher, takım elemanlarından birinin hastalığı nedeniyle son anda kadroya alındı. Yarışın ellinci kilometresinde rakip takımları takibe zorlamak için atağa kalkan Speicher, herhalde bu atağın kendisine yarışı kazandıracağını tahmin etmemişti. Rakip takımlar takibe başlamaya karar verdiklerinde artık çok geçti. Speicher 5 dakika farkla kazanarak Fransa Turu ve Dünya Şampiyonluğu dublesini aynı yıl içinde başaran ilk isim oldu.

Not: Sezonu bitirdiğinizi düşünüp dinlenmeye başlamışken apar topar bir spor organizasyonuna çağrılırsanız endişelenmeyin, kazanma şansınız oldukça yüksektir. (bkz: 1992 Avrupa Futbol Şampiyonası, 2008 İtalya Bisiklet Turu)

georges_speicher

Speicher, Fransa Turu ve Dünya Şampiyonluğu dublesini yapmayı başaran ilk bisiketçiydi

1938 Valkenburg, Hollanda

Hollanda’nın meşhur Cauberg Tırmanışı ile Dünya Şampiyonasının ilk buluşması, II. Dünya Savaşı öncesindeki bu son yarışta gerçekleşti. Cauberg Tırmanışı’nın tam 27 (yirmi yedi!) kez geçildiği bu seneye, yarışı gruplar halinde terk eden bisikletçiler damga vurdu. Üç kişiden oluşan kaçan grup son düzlükte kendi arasında hesaplaşırken, şampiyonluk Belçikalı Marcel Kint’e gidiyordu.

marcel_kint

“Kara Kartal” Marcel Kint, 1938 Dünya Şampiyonluğunu kazandıktan hemen sonra

1946 Zürich, İsviçre

Savaştan sonraki bu ilk yarışta son şampiyon Marcel Kint, 1938 yılının amatörler şampiyonu Hans Knecht’i karşısında buldu. Erken atak yapan Kint yarışın son kilometrelerine rahat bir şekilde lider olarak girmişti. Herkes Kint’in yarışı kazandığını düşünürken, Belçikalı Rik van Steenbergen (nedense) takım arkadaşını takibe başladı ve İsviçre’li Hans Knecht’i de beraberinde sürükledi. Son tırmanışta yeniden atak yapan ve hızla uzaklaşan Marcel Kint artık şampiyonluğa uzanmak üzereydi, ama hayır! Bir seyirci yola fırlayarak Marcel Kint’i engelledi ve bundan faydalanan Hans Knecht şampiyonluğa uzandı.

1954 Solingen, Almanya

Bisiklet tarihinin belki de en ünlü dünya şampiyonası, 22 Ağustos 1954′te Almanya’nın Solingen kentinde koşulmuştu. 15 kilometrelik bir parkur 16 kez dönülüyor, parkurun bitiminden 3 kilometre önce yer alan tırmanış (dolayısıyla o da 16 kez geçiliyordu), yarışın en zor kısmını oluşturuyordu. Parkurun zorluğuna ek olarak soğuk hava ve bitmek bilmeyen yağmur da yarışı iyice zor hale getirmişti.

Yarışın sonlarına doğru bardaktan boşanırcasına yağan yağmur altında kontrolü ele alan Louison Bobet, tempoyu belirliyor ve ana grubun gittikçe küçülmesine neden oluyordu. Son iki tura girildiğinde en önde sadece üç bisikletçi kalmıştı. İlk olarak Fausto Coppi bu tempoya dayanamadı ve geride kaldı. Son tura İsviçreli bisikletçi Fritz Schaer ile birlikte lider konumda giren Bobet, bu sırada lastiğinin patlayacağından habersizdi. Fransız mekanikerin hızlı müdahelesi sayesinde yarışa dönen Bobet, kalan sürede Schaer ile arasındaki farkı hızla kapatacak ve bitime yedi kilometre kala rakibini geçerek inanılmaz bir zafere imza atacaktı.

1963 Renaix, Belçika

1960 ve 1961 yılının şampiyonu Rik van Looy, 1963 Dünya şampiyonasının da iddialı ismiydi. Kendisine yarışı kazandırmaları karşılığında her bir takım arkadaşına 1500 dolar teklif eden van Looy’un bu “teşvik primi” başlarda oldukça işe yaramış gibi görünüyordu. Yarış boyunca çok iyi çalışan Belçika takımı, bitişe yaklaşırken halen yarışın kontrolünü elinde bulunduruyordu. Ancak van Looy son atağını yapmakta biraz erken davranınca, yolun diğer yanından sprinte kalkan takım arkadaşı Benoni Beheyt’in gerisinde kaldı. Son metrelerde birbirleri ile çok yakınlaşan ikiliden van Looy ellerini kullanarak arkadaşını engellemeye çalışsa da, Beheyt bitiş çizgisini önde geçmeyi başardı. Van Looy’un müdahalesini herhangi bir çarpışmayı önlemek için mi yoksa arkadaşını engellemek için mi yaptığı ise uzun süre tartışıldı.

vanlooy_beheyt

1963 Dünya Şampiyonasının Finişi

1988 Ronse, Belçika

1988 Dünya Şampiyonunu, yarışın son metrelerinde gerçekleşen bir kaza belirlemişti. Steve Bauer favoriydi, ancak Claude Criquielion ile yaşadığı temas nedeniyle hızını kaybederek ikinci olabildi. Bu kazadan faydalanan isim ise, hiç hesapta yokken aradan sıyrılıvererek yarışı kazanan Maurizio Fondriest oldu. Şanssızlığı ile ünlü Bauer, patlayan lastikler, taktik hataları ve fotofinişlerde kaybedilen yarışlarla dolu kariyerine bir “şerefli ikincilik” daha ekliyordu. Fondriest ise profesyonel kariyerinin daha ikinci senesinde Dünya Şampiyonluğuna uzanıyordu.

1993 Oslo, Norveç

Başından itibaren yağmur altında koşulan 1993 Dünya Şampiyonası Norveç’te düzenlendi. O sıralarda henüz 22 yaşını doldurmamış olan Lance Armstrong bitime bir tur kala atak yaparak oluşturduğu farkı yarışın sonuna kadar korumayı başardı. “It’s Not About the Bike” (Yaşama Çevrilen Pedal) isimli kitabında anlattığına göre arkasındakilerle öyle büyük bir fark oluşmuştu ki, kesinlikle yanlış hesap yaptığını ve yarışın bitimine bir tur daha olması gerektiğini düşünmüştü Armstrong. İşin ilginç yanı, o seneki Amatörler Dünya Şampiyonluğunun, daha sonra Lance Armstrong’un ezeli rakibi olacak Jan Ullrich tarafından kazanılmasıydı. Ünlü bisiklet spikeri Phil Liggett’in yarışın sonlarına doğru yaptığı yorum ise bugün dinlendiğinde hayli garip kaçıyor: “Armstrong’un büyük turları kazanabilmesi için,” diyordu Liggett, “zamana karşıda kendisini biraz daha geliştirmesi gerek”.

lance_armstrong

Dünya Şampiyonu Lance Armstrong

Büyük ölçüde http://www.cyclingrevealed.com/sept05/cover_sep.html adresindeki makaleden faydalanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 22/09/2012 by .

Arşiv

İletişim

twitter.com/a_kindregards