Bisiklet Dergisi

KRALIN (SÖZÜNDEN) DÖNÜŞÜ

Armstrong, geçen hafta verdiği röportaj ile kariyerinin önemli bir kısmı boyunca düzenli ve sistemli olarak doping yaptığını, bir rekor olan 7 Fransa Turu şampiyonluğunu bu şekilde kazandığını -nihayet- itiraf etti.
Armstrong, röportajın başında Oprah Winfrey’in sorduğu “doping yaptın mı, EPO kullandığın doğru mu” gibi sorulara seri evetlerle cevap verirken bisikletseverlerin aklından neler geçiyordu? Neredeyse kesinleşmişti artık, ama yine de doping yapmadığına, kendini savunacağına inanlar var mıydı?
Sıradan Bir Adam Değil

En başta Armstrong Davasının sıra dışı bir olay olduğunu kabul etmek gerek. Fransa Turu’nu, hem de ölüm döşeğinden kalkıp gelerek tam 7 kez kazanmıştı. Daha ilk zaferinin ardından peşine düşen doping avcıları, bütün kariyeri boyunca peşinden ayrılmasa da o hiç yakalanmadı. Kariyerinin hemen başında geçirdiği ve yendiği kansere karşı verdiği mücadele, onu bisiklet dünyasını aşan bir figür haline getirdi. Kurduğu kanser vakfı ve yaşama sıkı sıkı sarılması ile “milyonların sevgilisi” oldu. Ancak öte yandan “yürek ısıtan Amerikalı” imajına, kazanmak için her şeyi yapan asık suratlı patron tiplemesi ile ters düşmekten kaçınmadı. Karşısına çıkan engellere, bisikletin üstünde olsun olmasın acımadı. Gerekirse susturdu, sindirdi, tehdit etti.

Lance Armstrong’un hatası sadece doping yapmış olmak değil. Bir noktadan sonra bu düzenin önemli bir parçası olmuş ve başka bisikletçileri de bu girdabın içine çekmekte tereddüt etmemiş gibi görünüyor. Dahası Lance Armstrong röportajda sahici bir pişmanlık belirtisi maalesef göstermiyor. “Evet, yaptım.” diyor, ama yaptıklarını telafi etmeye niyeti yok gibi. Tüm spor hayatının, kendisini doping yapmakla suçlayanları savuşturmakla geçtiğinden bahsediyor, ama onlardan özür dilemeyi aklına getirmiyor. Ortaya çıkarılan doping skandalının sistemli ve çok kanallı bir şebeke olduğu her yerde söyleniyor, ama Armstrong kapsamlı bir açıklama yaparak diğer sorumluları ortaya çıkarmayı belli ki düşünmüyor.

Bu, bizi davanın belki de en önemli noktasına getiriyor. Armstrong’un itirafı, eğer devamında tüm sürecin aydınlanması ve sporun temizlenmesi için somut adımların atılması ile sonuçlanabilirse anlamlı olacak. Armstrong işte o zaman kefaletini tamamen ödemiş olacak. Bu arada röportajda söylenen bir şey daha var ki, bana göre kabul edilmesi en zor önerme o: Doping yapmadan Tur’u 7 kez kazanmanın mümkün olup olmadığı şeklindeki soruya “Bence mümkün değil” diyerek cevap veriyor. Bunu söyleyerek diğer şampiyonların hepsini, daha da ötesi bisiklet sporunun saygınlığını lekelemiş olmuyor mu?
Bundan Sonra…
Bir süre boyunca işler eskisi gibi olmayacak. Bisikletin -zaten eskiden beri tartışmalı olan- saygınlığını tekrar inşa etmesi kolay değil. Doping karşıtı söylemler etkisini artık çok daha fazla gösteriyor ve belli ki önlemler artık daha caydırıcı, daha sıkı olacak. Ancak bana göre sorunun kalıcı çözümü saf spor sevgisinden geçiyor. Kazanma hırsının her şeyin önüne geçtiği ve sporun sadece kazananlar/kaybedenler noktasına indirgendiği anlayış (her sporda olduğu gibi bisiklette de) sorunun temelini oluşturuyor. Sporun en nihayetinde bir oyun olduğunu hatırlamak ve keyif almayı unutmamak gerekiyor.
Bunca yıldır üzerinde oturduğu imparatorluğun aslında yalanlar üzerine kurulu olduğunu bu kadar rahat, hem de hiç bir pişmanlık/samimiyet emaresi göstermeden açıklamasına kızıyor olsam da, bisiklet sporu ile kendisi sayesinde tanıştığımı düşündükçe minnet duygularıma engel olamıyorum. Bir yanım kendini ihanete uğramış hissediyor. Hayatta hiçbir şeye şaşırmamanın gerekliliğine inanan diğer yanım ise umursamamayı tercih ediyor. Belki de en doğrusu budur: Hiç kimseyi kahraman ya da hain ilan etmeden önce, her insanın içinde insanlığın her halinin olduğunu kabul etmek. Bu Armstrong için de geçerli, bizim için de.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 25/01/2013 by .

Arşiv

İletişim

twitter.com/a_kindregards