Bisiklet Dergisi

HER DEM KRALİÇE!

Fransa Turu’nun 100. “özel” sayısı devam ediyor. En heyecan verici etap payesini Mont Ventoux ile paylaşmak zorunda kalsa da herhalde bu senin asıl “spesiyalitesi” Alpe d’Huez olsa gerek. Efsanevi tırmanış bu sene aynı etap içinde iki kez çıkılacak. Tur tarihinde daha önce benzeri görülmemiş muazzam bir olay bu. Gerçi 1979 yılının menüsünde de iki Alpe d’Huez tırmanışı vardı ama o zaman farklı iki günde çıkılmıştı.
Alpe d’Huez tırmanışı Tur’da ilk kez 1952′de kullanıldı. İtalya Turu’nu kazandıktan sonra Fransa Turu’na da en büyük favori olarak gelen Fausto Coppi, Tur tarihinin bu ilk zirve finişini en önde geçerek sarı mayoyu sırtına geçirecek ve yarışın sonuna kadar da bir daha çıkarmayacaktı. Alpe d’Huez bir sonraki tur katılımı için 1964′ü ve ondan sonra da 1976′yı bekledi, ama o yıldan itibaren bir Tur klasiğine dönüştü. 1976′dan günümüze kadar 36 yılda tam 27 kez tırmanıldı, bu sene 28. ve 29. seferleri izleyeceğiz.
TOUR DE FRANCE 1952 L'ALPE D'HUEZ
Coppi etap zaferine doğru giderken
Aslında ne en dik, ne de en uzun yokuştur Alpe d’Huez ama bisiklet dünyasının belki de en önemli tırmanışıdır. Tırmanışın atmosferi ve yarış günlerinde ancak bisikletçilerin geçişine izin verecek kadar açılan bir insan seliyle kaplanan bol zikzaklı parkurun çekiciliği hakikaten eşsizdir. Eski Tur muhabiri Jacques Augendre, Alpe d’Huez’in bisikletin altın çağını temsil ettiğini boşuna söylemiyor. Aguendre’a göre, dönemeçleri, irtifa değeri ve konuk ettiği sayısız bisikletsever ile Alpe d’Huez tam bir Hollywood tarzına sahip. Uzun süre televizyon spikerliği yapmışlığı olan Tur Direktörü Christian Prudhomme da Alpe d’Huez’in büyük hayranı elbette: Görüp görülebilecek en fotojenik tırmanış parkurlarından biri olduğunu sık sık ifade ediyor.

Alpe d’Huez’in Ünlü Virajları

13,2 km uzunluğundaki ve % 8.1 ortalama eğime sahip Alpe d’Huez tırmanışının asıl alametifarikası virajları… Zirveye çıkabilmek için bu 21 köşeyi teker teker aşmak gerekiyor. Bu da her dönemeçte yavaşlamak ve sonra yeniden ivmelenmek demek. İşte bu bacak katili dönemeçlerden her birine o sene etabı kazanan bisikletçinin adı veriliyor. Yani Alp d’Huez etabını kazandığınızda gerçekten adınızı tarihe yazdırmış oluyorsunuz. Bu arada son dönemin popüler tartışmasından buraya taşmış bir polemik de mevcut. Yörenin belediye başkanı, Lance Armstrong’un adının hala iki dönemeç üzerinde yazılı olmasını içine sindiremeyip şikayette bulunmuş, Amerikalı bisikletçinin adının silinmesini istemişti.
alpe-dhuez-sign-1
Armstrong’un Fausto Coppi ile paylaştığı İşaret Levhası
Hollandalı bisikletçiler ilk 14 Alpe d’Huez etabının sekizini kazandıktan sonra galibiyet yüzü görememiş de olsalar halen bu alanda zirvede yer alıyorlar. Hollandalıların Alpe d’Huez bir sevgisi bir başka zaten… Her Alpe d’Huez etabında parkuru renklendiren binlerce Hollandalı için bu sene etap daha da keyifli olacak. Hollanda takımı Belkin’in ilk ondaki iki Hollandalısı Bauke Mollema ya da Laurens Ten Dam etap zaferi için de şanslarını denerler mi acaba?
Tabi ki bu ünlü yokuşta pedal çevirmek sadece profesyonellere mahsus değil. Mayıs gelip de karlar eridiğinde bisikletçiler bölgeye akın ederek tırmanış turları düzenlemeye başlıyorlar. Değişik şirketler tarafından düzenlenen turlara katılıp sertifikası mukabilinde zirveye çıkmak mümkün. Ne diyelim, Allah her bisikletçiye nasip etsin…
01alpedhuez-poster
Evimizin En Güzel Köşesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 17/07/2013 by .

Arşiv

İletişim

twitter.com/a_kindregards