Bisiklet Dergisi

VUELTA 2013: İLK HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI

Giro d’Italia’nın, hele Tour de France’ın gösterişinin yanına bile yaklaşamıyor, ama Vuelta bir kez daha sezonun en zevkli turu olacak gibi… İlk dinlenme gününe girilirken, şimdiye dek geçilen etapların öne çıkanları…

5. Parkur

Vuelta’nın tırmanışçı dostu kimliği bu sene hem de her senekinden daha ön planda… İlk etapta takım zamana karşı koşan bisikletçiler ertesi günden itibaren hemen tırmanış mesaisine başladılar. İrili ufaklı yokuşlar ve zirve finişleri nispeten daha düz etaplarda bile eksik olmadı. Daha şimdiden on tane kategorize tırmanış aşıldı, ama bu sadece başlangıç. Siz bir de ikinci ve üçüncü haftaları görün.

mountain
Tırmanışların Etaplara Göre Dağılımı
4. Go König Go!

Karizmatik ismiyle dikkat çeken Çek bisikletçi Leopold König bu sene California Turunun kraliçe etabını da kazanmıştı; rüya devam ediyor. İlk haftanın neredeyse tüm zirve finişlerinde atak yapan König, çabasının karşılığını nihayet 8. etabı kazanarak aldı. Bu galibiyet, takımı Team NetApp Endura’nın da ilk büyük tur zaferi… Ondan genel klasman derecesi beklemiyoruz, ama kısa yokuşlarla sonlanan etaplardaki ataklarına hazırlıklı olmak gerek.

König’in Kariyerinin En Büyük Başarısı

3. Vivelo Bisikletleri

Caja Rural takımının Vuelta için özel hazırlanan Vivelo Arc modeli bisikletleri, benim gibi eğri üst boru sevmeyen sabit fikirli bir bisiklet meraklısının bile aklını başından almaya yetti. Bulgaristan menşeli bisiklet üreticisi, geçtiğimiz senelerde Konya Torku Şekerspor’un da bisiklet tedarikçisiydi.

Bisikletçinin ideal bisiklet sayısı sahip olduğundan bir fazlasıdır ne de olsa, koleksiyonunuza bir de Vivelo eklemeyi düşünebilirsiniz…

vivelo-arc-rs-lavuelta-1

Vivelo ARC RS Special Edition La Vuelta

2. 175 km’lik Yalnızlık

Etabın başında onu üzerindeki “skinsuit”i ve başındaki aerodinamik kaskıyla gördüğümüzde anlamalıydık…

Zamana karşı dünya şampiyonu Tony Martin, 6. etabın hemen başında kaçtı ve kimsenin kendisine katılmasına izin vermeden tüm gün, 175 kilometre boyunca tek başına sürdü. İkinci haftanın hemen başında yapılacak zamana karşı etabı için gayet uzun bir prova yapmış oldu. Son 15 kilometre boyunca ha yakalandı ha yakalanacak diye beklediğimiz “Der Panzerwagen”, inatla kaçmayı sürdürdü ama bitime sadece 20 metre kala yakalanmaktan kurtulamadı. Asıl ilginç olan ise Martin’in yakalanıp geçilmesine neden olan atağı başlatan ve sürükleyen ismin en büyük rakibi Cancellara olmasıydı.

tonymartin

Efsanevi Kaçışın Son Anları

1. Chris Horner Tarihe Geçti

Yaşlı kurt, 42 yaşına iki ay kala geldiği Vuelta’da üçüncü etabı kazanıverdi ve sadece Vuelta tarihinin değil tüm büyük turlar tarihinin en yaşlı etap galibi oldu. Uzun kariyeri boyunca ilk kez bir büyük turda liderlik mayosu giymeyi başaran Amerikalı, büyük turlarda liderlik mayosunu sırtına geçiren en yaşlı bisikletçi ünvanını da devraldı. Kırmızı mayoyu ertesi gün rakiplerine kaptırsa da, onuncu etaptaki zaferiyle hem rekorlarını yeniledi hem de kırmızı mayoyu yeniden giydi.

Üçüncü etaptaki zaferinin ardından Vuelta’yı kazanmak istediğini söylediğinde “Hadi canım sen de!” diyenler, şimdi yeni bir durum değerlendirmesi yapmalı!

horner

1999′dan 2013′e

One comment on “VUELTA 2013: İLK HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI

  1. Çetin
    20/09/2013

    İnanmak bazen kazanmanın %95’idir..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 02/09/2013 by .

Arşiv

İletişim

twitter.com/a_kindregards