Bisiklet Dergisi

VUELTA 2013: İKİNCİ HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI

2013 İspanya Bisiklet Turu’nda 16 gün geride kaldı. Son beş etaba girilirken Nibali lider ama diğerleri için de umut tükenmiş değil. Hazır bir günlük ara verilmişken, ikinci haftanın öne çıkan olayları…

5. Takıyorsam Sebebi Var!

11. Etabın sonunda Nibali’yi gözünde aynalı gözlüğü ile gördüğünüzde Joaquim Rodriguez’e özendiğini düşündüyseniz yanıldınız. Bir önceki gün arı tarafından sokulan Nibali, enfeksiyon kapan ve neredeyse kapanacak kadar şişen gözlerini gizlemeye çalışıyordu. Nibali buna rağmen yarışa devam edebilecek kadar şanslı, zamana karşı etabında dördüncü sırayı alacak kadar da kararlıydı. İkinci Vuelta zaferinin peşindeki İtalyan bisikletçi, günün sonunda ele geçirdiği kırmızı mayoyu ikinci dinlenme gününe kadar taşımayı da başardı bu arada.

4. Gilbert’in Dönüşü

Sönük geçen 2012 sezonundaki ilk galibiyetini Vuelta’da kazandıktan sonra dünya şampiyonluğuna uzanan Philippe Gilbert, daha da kötü giden 2013 sezonundaki ilk galibiyetine yine Vuelta’da kavuştu. Bu seneki Dünya Şampiyonası parkurunun kendisi için hayli uygun olduğunu düşünürsek (hangisi değil ki zaten), aynı senaryoyu bu sene de gerçekleştirmesi sürpriz olmayacak. Asıl şaşırtıcı olan ise kazandığı etapta sağlam sprinterlerden Edvald Boasson Hagen’i basbayağı sprintte yenmesi değil miydi?

12. Etabın Son Kilometreleri

3. Azap Yolu

İlk 10 günde 9 bisikletçinin yarıda bıraktığı Vuelta, sonraki altı günde takımları kırdı geçirdi. Bu bölümde 38 bisikletçi yarışı bırakmak zorunda kalırken, tam 15 fireye neden olan 14. etap başroldeydi. Berbat bir havada koşulan etapta çoğu bisikletçi neredeyse soğuktan donma raddesine gelerek yarışa devam edemedi. 197 kişiyle başlayan esami listesi şimdiden 150′ye düşmüş durumda. Son hafta da oldukça zorlu ama bisikletçilerde “buraya kadar gelmişken bitirelim bari” düşüncesi ağır basabilir. Öte yandan “bırakalım da Dünya Şampiyonası’na kadar biraz dinlenelim” diyenler de çıkacaktır elbet. Hepsinin ayağına kuvvet!

2. Titanların Savaşı

Önce Tony Martin kronometreyi parçaladı. Daha sonra Cancellara gelip onu da geçmeyi başardı. İki zamana karşı ustası, geri kalanların yaklaşık bir buçuk dakika önündeydiler. Şu ana kadar büyük turlarda toplam dokuz zamana karşı etabında karşı karşıya gelen çift, üçüncü kez ilk iki sırayı paylaşmış oldu. Bu dokuz etabın yedisini ise ikisinden biri kazandı (Cancellara: 5, Martin: 2).

Bu seneki dünya şampiyonasında zamana karşıyı atlayıp sadece yol yarışına katılacağı söylenen Cancellara, bu zaferiyle gökkuşağı desenli zamana karşı mayosunu geri istediğini belirtmiş oldu adeta. Martin ise kolay kolay pes etmeyip unvanını korumaya çalışacak. Wiggins de bu iki isme ayak uydurabilirse, son yılların en zevkli zamana karşı yarışını izleyeceğiz demektir.

cancellara_martin

“Spartacus” ve “Der Panzerwagen”

1. Nereden Çıktı Bu Çocuk?

90 kuşağından bir harika çocuk daha… 1991′de, Fransa’nın bisiklet sevgisiyle ünlü Bretagne bölgesinde doğmuş. Babası birinci kategori yarışlarda pedal çevirmiş eski bir bisikletçi. Çocuk yaşta BMX ile başlayıp oradan yol bisikletine geçmiş, 2009′da Fransa Gençler Şampiyonu olmuş. Atak yarışma tarzı sebebiyle Richard Virenque’a benzetilen Barguil (Allah sonunu benzetmesin), önümüzdeki günlerde Fransa’nın yeni yıldızı olabilir.

Bebek yüzlü Fransız 4 güne iki etap galibiyeti sığdırarak dikkatleri çekti. 13. etapta kimsenin kendisine ayak uyduramadığı bir son kilometre atağıyla kazandı, 16. etapta ise uzun süre kaçıp yakalandıktan sonra son bir gayretle etabı bitiş çizgisinde aldı. Devamını getirse de getiremese de bu turun yıldızlarından artık, orası kesin…

PIC394482164

Harika Çocuk Barguil

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 10/09/2013 by .

Arşiv

İletişim

twitter.com/a_kindregards