Bisiklet Dergisi

VUELTA 2013: SON HAFTADAN AKILDA KALANLAR

Vuelta’da son beş güne ikinci sırada giren Chris Horner, son etaplarda sergilediği muhteşem performansla şampiyonluğu kazandı. Amerikalı bisikletçi artık Vuelta tarihinin en yaşlı şampiyonu. Son haftanın öne çıkan olaylarına bir bakış…

5. Sprinterler Nerede?

Bu senenin Vuelta’sı sprinterleri dışlamak için özellikle tasarlanmış gibiydi. Bu yüzden çoğu İspanya’ya gelmemeyi tercih etti. Ama gelenlerin de zaten kısıtlı sayıdaki fırsatları kötü kullandıklarını söylesek, haksızlık etmiş olmayız. Yalnızca iki etabın bir saf sprinter tarafından kazanıldığı Vuelta’da, yakalan(a)mayan kaçan grupları da, son metrede sürpriz isimlere kaybeden sprinterleri de gördük. Ama herhalde en fenası on yedinci etabın sonuydu. Toplu sprint finişine doğru gidilirken son kilometrede atağa kalkan Bauke Mollema, pelotondaki bisikletçilerin (ve tabi ki ekran başındaki bisikletseverlerin) şaşkın bakışları eşliğinde etabı çalıverdi. Bir tırmanışçıya son kilometrede etap kaptıran sprinterlerin derdi neydi bilmiyoruz, belki basiretleri bağlanmıştı, belki de takip edemeyecek kadar yorulmuşlardı. Ama onların yerine bizim yüzümüz kızardı, haberleri olsun!

17. Etabın Son Kilometreleri

4. Gençler Sahnede

Bu sene pek çok yıldız adayı sunan Vuelta’nın son hafta sürprizi Kenny Elissonde oldu. 1991 doğumlu Fransız, Angliru’da biten etapta zafere doğru giderken biraz gerisinde Horner ve Nibali de şampiyonluk için kozlarını paylaşıyorlardı.

Gençlerin yükselişi bu Veulta’nın bir spesiyali idi zaten. Yirmi bir etabın sekizi 25 yaş ve altındaki bisikletçilere gitti. Çoğu büyük turlardaki ilk galibiyetlerini kazanmış oldu. Bakalım hangileri hesaplarına yeni zaferler ekleyebilecek?

Kenny_Elissonde

Elissonde bitiş çizgisinden geçerken gözyaşlarını tutamıyordu.

3. Uçan İspanyol

Vuelta’dan önce katıldığı son üç büyük turda podyum gören Joaquim “Purito” Rodriquez bu sefer podyumun dışında kaldı, ama on dokuzuncu etabın sonundaki müthiş atağıyla son haftaya imzasını attı. Kendisine etap galibiyetini de getiren bu tırmanış performansı, Purito’nun kendi standartlarına göre bile hayli şatafatlıydı. Düz yolda sprinte kalkmış gibi giderken, rakiplerine 1 kilometrede 15 saniye fark atmayı başardı.

19. Etabın Son Kilometreleri

 2. Nibali, Nibali, Nibali, Nibali, … Horner!

Bir buçuk sene önceye dönelim: 2012 Tirreno-Adriatico’da takım zamana karşının avantajını kullanarak liderliğe yükselen Chris Horner, ikinci sıradaki Nibali’nin tur boyunca yaptığı ataklara cevap veremeyerek ikincilikle yetinmek zorunda kalmıştı. Vuelta’nın son haftasında benzer bir tarifeyi Horner’dan izdedik. 15. etabın sonunda 50 saniye farkla ikinci sırada bulunan Amerikalı, her etapta adım adım yaklaştığı rakibini 19. etapta geçmeyi başardı. 20. etapta ise farkı biraz daha arttırarak şampiyonluğu garantiye aldı. Ama Nibali’nin son tırmanış etabındaki gayretini de takdir etmek gerek. Defalarca atak yapan ama bir türlü Horner’dan kopamayan İtalyan bisikletçi, nihayet pes ettiğinde “şerefli mağlubiyet” payesini çoktan hak etmişti. Yarış sonunda ilk iki arasındaki fark sadece 37 saniye idi bu arada. Vuelta tarihinde yirminci defa 1 dakikanın altında…

1. “Büyük” Şampiyon Horner

19 yıldır profesyonel bisiklet dünyasının içinde bulunan 41.88 yaşındaki Chris Horner, en büyük başarısını kariyerinin sonbaharına denk getirmeyi başardı. Dökülen saçları ve kırışıkların çoğalmaya başladığı yüzüyle mahallemizin güler yüzlü orta yaşlı abisi imajına sahip bu ihtiyar delikanlı, artık sadece Vuelta tarihinin değil 110 yıllık büyük turlar tarihinin de en yaşlı şampiyonu…

“Yarışa renk katar” seviyesinden “belki podyuma çıkabilir”  düzeyine, oradan da şampiyonluğa uzanan Horner, son yılların en büyük sürprizine imza atınca doping tartışmaları da başladı elbet. Hemen hesap makineleri çıkarıldı, güç hesaplamaları yapılıyor. Froome’un Fransa Turu’ndaki performansına benzer sonuçlar veren hesaplamalar kimilerinin aklına soru işaretleri düşürüyor. Bir düzenbazlık etmemiştir diye umuyoruz, inşallah sonradan üzmez bizi!

Chris_Horner

Huzur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 17/09/2013 by .

Arşiv

İletişim

twitter.com/a_kindregards